İADELİ KAPORA KULLANIM KOŞULLARI

İADELİ KAPORA KULLANIM KOŞULLARI

1. “İadeli Kapora” hizmeti; genel uygulamadaki “kapora”dan farklı olarak Alıcı’nın ilgilendiği ilan hakkında kapora tutarının Satıcı’ya gönderilmediği, Alıcı adına EVCİLİLAN’in anlaşmalı ödeme kuruluşu olan PayTr’nin hesaplarında güvende tutulduğu, ilgilenilen ilandaki ürünün Alıcı tarafından satın alınması halinde dahi kaporanın Satıcı’ya gönderilmeyip Alıcı’ya iade edildiği bir hizmettir.

Alıcı’nın ilgilendiği ilandaki ürünün satın alınması veya herhangi bir sebeple satın alınmama ile sonuçlanması haline kadar ödenen İadeli Kapora tutarı, PayTr hesaplarında güvende tutulur. Alıcı’nın ilgilendiği ilanın satışla sonuçlanması veya sair her tür durumda İadeli Kapora Satıcı’ya gönderilmez, PayTr tarafından Alıcı’ya iade edilir.

2. Alıcı’nın gönderdiği kaporaya kötü niyetli satıcılar tarafından el konulmasının mümkün olduğunca önüne geçilmesini amaçlayan, böylece Alıcı’yı korumayı hedefleyen İadeli Kapora hizmetini kullanmak isteyen Alıcı, İadeli Kapora tutarını öderken ayrıca EVCİLİLAN’e ödenmek üzere “Hizmet Bedeli” ödeyecektir. İlan konusu ürünün satın alma ile sonuçlanmaması halinde dahi, ödenen İadeli Kapora'nın güvende tutulması amacı gerçekleştiğinden, Alıcı ödediği hizmet bedelinin PayTr tarafından EVCİLİLAN’e aktarılacağını, işbu hizmet bedelinin kendisine iadesine yönelik herhangi bir talepte bulunmayacağını, kendisine iade edilecek tutarın İadeli Kapora tutarı ile sınırlı olup, EVCİLİLAN’e ödenecek “Hizmet Bedeli”ni kapsamadığını peşinen kabul ve taahhüt etmektedir.

3. “İadeli Kapora” hizmeti sadece Alıcı’nın ödeyeceği kaporanın güvenli olarak muhafaza edilmesini sağlayacak olup, Satıcı’nın ilandaki ürünü Alıcı’ya satacağını garanti etmez, Satıcı’nın ilan konusu ürünü satmaktan vazgeçmesi, ürünün ilandakinden farklı olması gibi her tür olumsuz durumda, sadece ödenmiş olan İadeli Kapora'nın PayTr tarafından iadesinin sağlanması dışında EVCİLİLAN’e herhangi bir sorumluluk yüklemez.

4. Sadece “İadeli Kapora” hizmetinin verildiği ilanlar için İadeli Kapora gönderilebilir.

5.Kredi kartı ile yapılan kapora iadeleri, yine aynı yöntemle kredi kartına iade şeklinde gerçekleştirilir.

6.Kredi kartı ile yapılan İadeli Kapora gönderim işlemlerinde EVCİLİLAN’in anlaşmalı ödeme kuruluşları ve kredi kartınızı size tahsis eden banka haricinde kimsenin kişisel bilgilere erişim imkânı bulunmamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine/anlaşmalı ödeme kuruluşuna iletmekte ve işlem sonucunu işlemi yapana bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır.

7.Bir kullanıcı aynı anda yalnızca bir ilana İadeli Kapora gönderebilir. İlana gönderilmiş bulunan kaporanın iade edilmesi üzerine ilanın halen yayında olması halinde tekrar İadeli Kapora gönderebilir.

8. “İadeli Kapora” süreci alıcının bir ilana İadeli Kapora gönderim isteğini iletmesi ile başlayacaktır. İadeli Kapora gönderildikten itibaren 48 saat içerisinde Satıcı’nın İadeli Kapora işlemine onay vermesi veya reddetmesi beklenecektir. Herhangi bir aksiyon alınmadığı durumda zaman aşımına uğrayacaktır.

9.Satıcı İadeli Kapora talebi reddettiğinde/zaman aşımına uğradığında Alıcı’ya ödediği kapora iade edilecek, EVCİLİLAN’e gönderilecek olan “Hizmet Bedeli” ise iade edilmeyecektir.

10. İadeli Kapora gönderilen ilan için Satıcı’nın onay vermesi durumunda, ilan detay sayfasında süreç tamamlanana kadar “İadeli Kapora hizmeti ile kaporası alınmıştır” metni görünecek olup, bu ilana başka bir alıcı tarafından İadeli Kapora gönderilemeyecektir.

11. Gönderilen İadeli Kapora ile ilgili süreç devam ederken satışın gerçekleşmesi halinde veya taraflardan birinin vazgeçmesi halinde; alıcı veya satıcı “İadeli Kapora Sürecini Tamamla” butonuna basarak süreci sonlandırabilir. Satıcı ya da alıcının herhangi bir işlem yapmaması durumunda; kapora en fazla 72 saat boyunca PayTr hesabına tutulduğundan, iade işlemi 72 saatin sonunda başlatılır ve banka İadeli Kapora'yı alıcıya 5 iş günü içinde iade eder.

12. Alıcı, bir ilan için İadeli Kapora göndererek ad soyad, telefon bilgilerinin Satıcı ile paylaşılmasını kabul eder.

13. EVCİLİLAN, İadeli Kapora Kullanım Koşulları’nı herhangi bir bildirimde bulunmadan dilediği zamanda değiştirebilir. Bu değişiklikler “PORTAL”da yayımlanması üzerine geçerli ve bağlayıcı olacaktır.

 

Connection problem

Your internet connection is broken,
we miss you so much already!